rtm. Jozef Gabčík - životopis
JOZEF GABČÍK
Třicetiletý rotmistr československé armády, který se 27. května na pražské křižovatce Kirchmayerovy třídy a ulice v Holešovičkách postavil do cesty mercedesu zastupujícího říšského protektora a pokusil se Reinharda Heydricha zlikvidovat palbou ze svého STEN GUNU. Jeho zbraň se ale zasekla a nestřílela.
Syn Františka Gabčíka, který před první světovou válkou pracoval v argentinských dolech a USA, se narodil Jozef Gabčík 8. dubna 1912 v obci Poluvsie u Žiliny na severním Slovensku. V mládí se vyučil kovářem, později se rozhodl pro vojenskou dráhu. Přispěl penězi na fond budoucího československého státu. Po absolvování vojenské služby pracoval později v armádní chemické továrně. Po pracovním úrazu se stal vedoucím skladu toxických látek. Nesouhlasil s klerofašistickým režimem, práci sabotoval. Po vzniku samostatného Slovenska v květnu 1939 odešel ilegálně do Polska. S částí čs. vojenské jednotky vstoupil do cizinecké legie a po vypuknutí války do čs. armády v jihofrancouzském Agde. Po napadení Francie se vyznamenal v těžkých ústupových bojích. Se zbývající částí čs. armády se dostal lodí Rod El Farag do Velké Británie. Zde se stal příslušníkem 1. československé smíšené brigády. V létě 1941 se dobrovolně přihlásil do speciálního parašutistického kurzu SOE. 3. října 1941 byl společně s Karlem Svobodou zařazen do dvoučlenného týmu ANTHROPOID. Šéf československé zpravodajské služby ve Velké Británii, plukovník František Moravec, Gabčíka osobně pověřil úkolem zavraždit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po Svobodově zranění byl do skupiny ANTHROPOID na Gabčíkovu žádost zařazen Jan Kubiš. V jeho závěrečném hodnocení po výcviku je uvedeno: „Rázný a disciplinovaný voják. Je naprosto spolehlivý a velmi zapálený.“
V noci na 29. prosince 1941 oba přistáli nedaleko Prahy. Jozef Gabčík zahynul společně s dalšími šesti parašutisty 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Po válce – 1. prosince 1945 byl postupně povýšen do hodnosti kapitána pěchoty in memoriam.
Na Slovensku je po něm dodnes pojmenována obec Gabčíkovo a přeneseně také nedaleká stejnojmenná přehrada na Dunaji. Jeho příjmení nese ulice v Libni v blízkém okolí místa atentátu i ulice v dalších městech. Jeho jméno nese také žilinský 5. pluk speciálního určení „Jozefa Gabčíka“ Armády Slovenské republiky.
Gabčíkova busta je v Národním památníku hrdinů Heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. 24. června 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.
Zdroj: EMMERT, F.: Atentát na Heydricha
Reflex - speciál Reflexu k 70. výročí útoku na Heydricha
Vyznamenání
- 1940 -
Československý válečný kříž
- 1942 -
Druhý Československý válečný kříž
- 1944 -
Pamětní medaile československé armády v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie
- 1945 -
Třetí Československý válečný kříž
- 1947 - Certifikate of the King´s commendation
- 1949 -
Československý vojenský řád Za svobodu
- 1968 -
Řád Bílého lva za vítězství
Croix de guerre
Zdroj: Wikipedie