Adolf Opálka
ADOLF OPÁLKA
Hnědooký, sto osmdesát pět centimetrů vysoký, všestranně nadaný Adolf Opálka se narodil 4. ledna 1915 v Rešicích na Znojemsku. Po absolvování dvouleté obchodní akademie s maturitou nastoupil vojenskou prezenční službu 43. ppl. v Brně. 30. září 1937 byl přijat do vojenské akademie v Hranicích na Moravě (v Brně), k I. únoru 1938 byl jmenován podporučíkem, v hodnosti poručíka byl pak zařazen k 2. pěšímu horskému pluku v Ružomberku. 26. července 1939 se spolu s dvěma kamarády vydal přes hranice do Polska, 22. srpna byl v hodnosti seržanta převzat do cizinecké legie; nejdříve sloužil v Sidi bel Abbés, potom v Oranu. Po vypuknutí války přešel do Francie, 23. září byl prezentován v táboře Agde a jako poručík zařazen k 2. rotě I. ppl.; později byl přemístěn k 2. a nakonec k 3. ppl. Prodělal francouzské tažení, poté přijel lodí Neuralia do Anglie, kde byl přidělen ke kulometné rotě. 25. října 1941 byl povýšen na nadporučíka pěchoty. Přihlásil se k nasazení pro zvláštní úkoly, prošel všemi kurzy, 5. února 1942 byl přemístěn k II. odboru MNO a jmenován velitelem desantu OUT DISTANCE (jeho členy byl Ivan Kolařík a také pozdější zrádce Karel Čurda). S nimi byl 28. března 1942 vysazen nad protektorátem u obce Ořechov u Telče. Jako jediný z výsadku po přistání začal plnit své úkoly. V Praze převzal vedení nad dvojicí Anthoropoid. Rozmluvil jí zvažovaný útok na Heydricha před jeho sídlem v Panenských Břežanech. Gabčík s Kubišem mu v noci z 25. na 26. dubna pomohli s navedením britských bombardérů na plzeňskou Škodovku (avšak nálet byl neúspěšný). Podle svědectví domácích odbojářů zkušený a inteligentní Opálka s atentátem nesouhlasil, avšak na jeho přípravách se i přesto aktivně podílel. Byl to vynikající důstojník mimořádných charakterových vlastností. Zřejmě nejlepší voják ze sedmadvaceti československých parašutistů vysazených před atentátem v protektorátu a uvažovaný „muž č. 4“ z osudové zatáčky v Praze – Kobylisích. Nicméně jeho přítomnost u atentátu 27. května 1942 není spolehlivě doložena. Pokud se akce skutečně účastnil, potom zřejmě jistil Kubiše s Gabčíkem z protilehlé strany komunikace. Do následné přestřelky se nezapojil, ani gestapo, které vyslechlo desítky očitých svědků, jeho přítomnost vůbec nezaznamenalo.
Stal se velitelem „pražských parašutistů“ a jako takový zahynul v boji s Němci v pravoslavném kostele v Resslově ulici.
Po válce
Rozkazem ministra národní obrany č. 72 z 24. 6. 2002 byl s účinností od 30. 6. 2002 povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.
Jeho jméno nese ulice v Praze 8 Kobylisích, pamětní deska s jeho jménem se nachází na kostele Cyrila a Metoděje v Praze, dále potom na jeho rodném domě v Rešicích a také na tamním pomníku obětí válek. Jeho jméno se nachází také na pomníčku v místě seskoku u Ořechova.
Vyznamenání
- 1942 Československý válečný kříž 1939
- 1944 Pamětní medaile československé armády v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie
- 1945 druhý Československý válečný kříž 1939
- 1947 Certifikate of the King’s Commendation
- 1949 Československý vojenský řád Za svobodu
- 1968 Řád Bílého lva za vítězství
- 1991 Řád Milana Rastislava Štefánika
- 2010 Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
|
OUT DISTANCE |
Členové: |
Adolf Opálka (velitel parašutistů v Praze) |
|
Karel Čurda (pozdější zrádce) |
|
Ivan Kolařík
|
Úkol: |
Nahradit Silver B
|
Datum vysazení: |
28. březen 1942
|
Místo vysazení: |
Ořechov u Telče
|
Komentáře
Přehled komentářů
Hlúposti typu,Opalka vraj nesúhlasil s atentátom je absolútna blbosť ešte som niečo také nečítala,Opalka bol veliteľom všetkých,ale veliteľom antropoidu bol Gabcik,myslím že všetci 7 súhlasili s atentátom,Opalka určite!!!!Vanek bol zradca,on udal tiež ako Curda ludi...Česť tebe Adolf, klobúk pred vami dole chlapci
trochu jinak
(Theriak, 1. 9. 2012 8:14)
Gabčík se akce Cannonbury(nálet na Škodovku) vůbec nezůčastnil,tam byla čtveřice Kubiš,Valčík,Opálka,Čurda.
Podle svědectví kterých odbojářů nesouhlasil Opálka s atentátem?Snad podle pozdějšího spolupracovníka gestapa Jindry-Vaňka?Z těch lidí,kteří se příprav atentátu účastnili,nepřežil válku nikdo-vše ostatní jsou jen dohady a básnická licence.Stejně tak účast Valčíka nebo Opálky při atentátu.Neexistuje v materiálech gestapa zmínka o třetím či dokonce čtvrtém muži v zatáčce.Veselá bajka o Valčíkově zrcátku a přihlížejícím Opálkovi je obecně tradovaný nesmysl.Doporučuji Vám si přečíst Smrt boha smrti od Andrejse a díla pana Čvančary.
Re: trochu jinak
(Eliška K., 14. 9. 2012 8:17)
Zdravím :),
nejprve bych ráda řekla, že nečtu a nesbírám informace pouze z knih pana Čvančary nebo z knih, na kterých pan Čvančara spolupracuje. Je to významný historik, ale ráda si přečtu i knihy, které mě zaujmou jinak. Nicméně na mé stránky čerpám z díl pana Čvančary a také z velmi důvěryhodného zdroje. Knihu Smrt boha smrti si ráda přečtu, zajímá mě vše co je nové. Já bych vám ráda doporučila knihu Operace Silver A, Atentát na Heydricha od Františka Emmerta a knihy Někomu život někomu smrt.
S přáním hezkého dne
Eliška K.
Re: Re: trochu jinak
(Theriak, 18. 9. 2012 16:15)Vámi zmiňované knihy mám,Jelínkovu knihu beru jako seriozní,u Emmerta je spousta nepřesností.Nechápu také jak někdo může nacpat do knihy o atentátu na Heydricha přehršel fotek letců R.A.F.,dokonce i fotku z filmu Atentát.Jediná věc,která je na ní zajímavá jsou ty faksimile dokumentů a její cena:-)
Re: Re: Re: trochu jinak
(Eliška K., 18. 9. 2012 20:39)Ano, dokumenty v knize pana Emmerta mě doslova dostaly ;))
Opalka... česť
(Lucia, 16. 4. 2018 0:50)